пʼятниця, 30 березня 2018 р.

Жан-Крісто́ф Ґранже "Лонтано", "Конґо Реквієм"


Якщо ти наважишся викликати найдавніших духів, переконайся, що в тебе на це є дуже вагома причина. 
Якщо ти відчуваєш незрозуміле тяжіння до африканської магії, краще тобі спробувати віднайти причину.
Якщо все життя твоє єство веде боротьбу між жагою насильства та тваринним страхом його зчинити, одного разу те чи інше переможе.
Якщо твоє народження було наслідком страхітливих дій минулих поколінь - тобі судилося боротися зі злом до останнього подиху.

Людина може пережити будь що, оскільки наділена неабиякою силою все забувати. Вона може затовкти жахливе минуле в настільки глибокі закомірки свідомості, що дістати його звідти буде неможливо без додаткових жертв. 

Родина Морванів - це потужний та надміцний клан, де немає місця стороннім людям і зайвим спогадам. Голова сім'ї - шеф французької поліції, який дозволяє собі якщо й не все на світі, то багато чого. Мати - мовчазна й загадкова колишня хіпі зі спадковим захворюванням та жертовною місією власного життя. Троє дітей - сакральний скарб Ґреґуара Морвана, кожен з яких є одночасно й персональним суддею совісті батька. Старший син, Ерван, керівник відділу розслідувань злочинів. Середній, Лоїк, талант фінансиста та біржового маклера поєднує з талантом героїно-кокаїнового зашквару. Молодша дівчинка Гаель... Гарна, некерована, розумна шльондра. Вона для батька є найсвятішим подарунком долі. І водночас найсуворішим янголом покарання.

Долі всіх членів уявного, виплеканого Ґреґуаром протягом сорока років у найдрібніших деталях клану Морванів, переплетені настільки сильно, що "ефект метелика" - просто грубе ремесло в порівнянні з тим впливом, що здійснює одне на одного ця сімейка. Усе почалося й закінчилося сорок років тому в далекому Конго. Все почалося знов у Франції. І не закінчиться доти, доки триває дія магії чорних, яка є давнішою за цей світ.

"Лонтано" дає читачу все, що він має знати про героїв. Принаймні на певний час. А ще злегка піднімає завісу більш страшних таємниць, що заховані не тільки в серці Африки, а й у індивідуальній і колективній пам'яті Морванів. І якщо в першому романі герої ведуть боротьбу із зовнішнім ворогом, то в "Конго Реквієм" розпочнеться власна вендетта для того, хто водночас був і жертвою, і катом...

Прекрасні трилери. В них є надто багато всього: страшні африканські реалії, корупція, ритуальне людожерство, насильство, торгівля зброєю, диктатура, злочини проти людства, рабство, гроші, гроші, гроші... шалені гроші, кров, тортури та найпотворніші вбивства. Але навіть міліметра подій чи зображень неможливо вилучити, тому що Ґранже з ювелірною майстерністю вибудував кожну деталь, поєднав її з іншою, та зв'язав тільки йому відомими вузлами. Їх усі можна розплести, тільки чи готові ви будете до фіналу?



неділя, 25 березня 2018 р.

Ольга Мельник «Ship life. Сім місяців добровільного рабства»


Перебуваючи на відпочинку, скажімо, в хорошому готелі, люди починають звертати увагу на обслуговування рівно від того моменту, коли щось іде не так. Не вчасно прибрали номер, переплутали напої в барі, не додали серветку в ресторані. А поки все влаштовує – так і повинно бути. Сервіс має бути непомітним. Курортника можна зрозуміти: нащо йому зайві проблеми та думки, він у заслуженій відпустці. А ті, хто робить його відпочинок якісним, перебувають на роботі, і це їхня відповідальність. Навіть якщо ми захочемо зазирнути з цікавості по той бік сервісу, навряд чи когось цікавитимуть деталі. Це ж просто робота. Так, складна, але будь-яка робота є такою.

Ольга Мельник надала унікальну можливість усім зацікавленим побувати за лаштунками  пасажирського сервісу американського круїзного лайнера, описавши в своїй дебютній книзі всю «кухню» роботи обслуговувального персоналу. Разом із молодою дівчиною, випускницею Києво-Могилянської академії, читач вирушає в подорож Скандинавією, Балтією, Європою, Карибським басейном, тривалістю сім місяців. Рівно на такий термін Ольга підписала контракт на роботу барменом. Все те, що з нею відбувалося в замкнутому просторі багатолюдного лайнера, вилилося в своєрідний «бортовий журнал» під назвою «Ship life. Сім місяців добровільного рабства».

Твір написаний у формі щоденника офіціантки-новачка, яка з перших годин перебування на кораблі поринає у вир нескінченних назв коктейлів, розкладів роботи, імен колег, кольорів їхньої шкіри, країн, культур, особистих історій, персональних викликів та прагнень. Життя на кораблі сильно відрізняється від життя на суші. Якщо вже взяв на себе обов’язки, все покинути буде важко, адже у відкритому морі не втечеш. Хоча можеш звільнитися та зійти на землю в найближчому порту. Але в цьому й полягає вибір: довести справу до кінця чи здатися.

Ольга, представниця сучасного покоління молодих освічених людей, раптом опинилася в ролі непомітної людини в уніформі, що продає пасажирам напої. Життя в крихітній двомісній каюті, багатогодинний графік роботи, що постійно змінюється, необхідність дотримуватися писаних і неписаних правил корабельного життя, неможливість усамітнитися хоча би на кілька хвилин – це й багато іншого змусили дівчину переосмислити власне життя. Вона отримала потужний досвід, значно розширила картину світу, знайшла друзів мало не з усіх куточків Земної кулі. А ще зрозуміла, наскільки все в житті може миттєво змінитися. Ще вчора ти є елітою нації з гарною освітою та знанням кількох іноземних мов. Здавалося б, перед тобою розчиняються будь-які двері до бізнес-перемог та особистих звершень. А сьогодні ти вже тяжко заробляєш свої перші долари, отримуєш сильний стрес, жертвуєш задля майбутнього найдорожчим – власною свободою…

Авторка гідно виконала зобов’язання, що взяла на себе. Сім місяців корабельного життя з його особливими правилами були варті того, щоби пізнати світ та себе. Але ніщо не може замінити свободи.

Ще одна хороша книжка в низці сучасної української прози. Має бути цікавою молодим людям, як тільки починають свій самостійний шлях та формулюють мету свого нового дорослого життя. Та, звісно ж, бажаю прочитати всім, хто любить подорожувати та дізнаватися нове про все на світі.

четвер, 15 березня 2018 р.

Сергій Плохій «Брама Європи»


Формування України як держави, а українців як нації було довгим та складним. Країна понтійських степів, з родючими землями та культурним розмаїттям, протягом своєї тисячолітньої історії в буквальному сенсі була «брамою», кордоном між Заходом та Сходом, межею християнства та мусульманства, Європи та Азії. Зручні та привабливі торговельні шляхи, виходи до моря, чорноземи – кого тільки все це не приваблювало на ці землі, та з ким тільки нашим прародичам не доводилося битися, захищаючи своє від зазіхань. Чинити опір загарбникам ми продовжуємо й сьогодні.

У книжці професора історії Гарвардського університету минувшина та сучасність України розкладена за періодами - від першої появи слов’ян та вікінгів на понтійських землях до сьогоднішньої російсько-української війни. Кожний етап розвитку української держави автор продемонстрував на тлі становлення інших країн, особливо європейських, оскільки Європа завжди становила важливу частину нашої історії, а Україна – європейської.

Ця масштабна праця являє собою фаховий та об’єктивний життєпис України, викладений доволі просто й докладно. Жодної авторської емоції в книжці немає. Присутній тільки фактаж, що базується на ґрунтовних дослідженнях самого пана професора, так і світових істориків. А якщо комусь забажається глибше поринути в тему, наприкінці зазначений перелік рекомендованої літератури на семи сторінках.
Цікавими додатками в книжці є:

1.    Історичні мапи українських територій різних часів (Грецькі колонії 770-100 рр. до н.е., Київська Русь, Руські князівства, Золота Орда, Землі Речі Посполитої, Козацька Україна, Гетьманщина, радянська Україна, російсько-український конфлікт).
2.    Хронологічна таблиця історичних подій Русі/України у контексті світової історії.
3.    Перелік усіх постатей, що творили історію нашої держави – від Олега до Президентів України. Усі імена та роки життя діячів згруповані за родом діяльності: Київські князі, правителі галицько-Волинського князівства, релігійні та культурні діячі, діячі мистецтв та науки, Козацькі гетьмани, політичні діячі, письменники та митці та багато інші.

«Брама Європи» завдяки своїй науковості та легкості викладення являє собою розкішний підручник історії. І його варто читати не тільки школярам та студентам, а усім українцям задля оновлення знань щодо своєї історії, спростування нав’язаних у минулому міфів та перекручених фактів. Ми, українці, маємо право пишатися своєю країною, її історією, а також тією роллю, яку ми відігравали та відіграємо у зміні світу. Не дарма автор присвятив книжку «Громадянам України». Як не крути та щоб там не казали сучасні загарбники, Україна в усі часи своєї бурхливої історії орієнтувалася на європейський шлях. Наше майбутнє ми вже обрали, і від нього залежить і майбутнє Європи також. Так є і так буде.

вівторок, 6 березня 2018 р.

«Еволюція грошей»: чим цікава книжка Ніла Ферґюсона


Ніл Кемпбелл Дуглас Ферґюсон у певних світових наукових колах вважається особою неоднозначною через свої погляди на історичні, економічні та політичні фактори. Проте 2000 року він увійшов до списку 100 найвпливовіших людей світу за версією журналу Time, тож до його думки дослухаються. Утім, сприймати факти, наведені цим доволі молодим шотландським істориком, журналістом, економістом та письменником, чи ні – вибір кожного. Але навряд чи хтось скаже, що книжки Ніла Ферґюсона залишили його байдужим.

Важко обійти увагою й масштабну працю 2009 року про фінансову історію світу та історію, власне, грошей. Гроші цікавлять абсолютно всіх людей у всьому світі, навіть якщо хтось це заперечує.

Сюжет. Захоплива подорож, до якої нас запрошує автор, розпочинається в Месопотамії та закінчується у сучасних державах світу. Історія грошей охоплює різні епохи та країни. Вона надто цікава, щоби знехтувати її вивченням, та доволі складна задля швидкого її усвідомлення.
Перші розділи книжки – це яскравий екскурс у сиву давнину, 5000 років тому, коли люди користувалися глиняними табличками для запису на них операцій із обміну, передання, прийняття вовни, зерна, срібла. Це одні з найперших свідчень, що збереглися, про те, що в давній Месопотамії люди вже вміли фіксувати свою повсякденну діяльність. Розраховувалися в ті часи за те ж зерно чи метали прототипами «грошей» – зливками срібла, кільцями з дорогоцінних металів тощо.
Сьогоднішні паперові банкноти – це нащадки тих старовинних глиняних табличок, які були актом довіри. І коли ми обмінюємо свою працю на купюри, це є актом довіри між нами та платником. І навпаки. Гроші – це фіксація довіри. Всі люди довіряють грошам, навіть якщо вбачають в них корінь зла. Якби не було цієї довіри, ми б не користувалися зараз ані готівкою, ані «віртуальними» грошима. Останні, до речі, сьогодні становлять більшість того, що економісти називають «грошовою масою».
В ХІІІ столітті в Італії з’являються перші комерсанти, фінансові лихварі, комерційні центри, «фінансові бульбашки», Фібоначчі дає Європі десяткову систему та демонструє, як її можна застосовувати у бухгалтерському обліку, для конвертації валют, а найголовніше, для підрахунку відсотків. Починається епоха народження та становлення банківської системи.
Для ілюстрації того періоду автор наводить приклади з літератури, зокрема аналізує сюжет п’єси Шекспіра «Венеціанський купець». Також згадує про пісню 17 «Божественної комедії», де Данте Аліґ’єрі відвів сьоме коло пекла фінансовим лихварям.
Історія грошей далі продовжується в книжці доволі докладними розповідями про облігації, страховки, гедж-фонди, індекс Доу-Джонса, позики, рантьє, інфляції, девальвації, злети і падіння дзвінкої монети та паперової купюри. Ми дізнаємося факти про сімейство банкірів Медичі, про «фінансового Наполеона» Ротшильда та ще багато дивовижних історій. Кожен розділ книжки присвячений певному механізму створення та накопичення капіталу: акціонерні товариства, система страхування, ринок облігацій. Все, безперечно, дуже важливо та варто уваги, щоби розуміти як загалом працює фінансова система нашого світу. Але до усвідомлення нюансів доводиться продиратися крізь хащі складних і незрозумілих пересічному читачу термінів. Це псує загальне враження від книжки, адже людині без бодай базової економічної освіти дійсно важко її читати. Майже кожне малознайоме чи незнайоме слово доводиться шукати в словнику, оскільки автор не вдається до детальних пояснень.
На завершення читачу пропонується висвітлення симбіозу Китайської та американської моделі економіки – Кимерики. У післямові Ферґюсон зазначає, що еволюцію грошей не варто порівнювати із природною еволюцією. Є певні спільні риси у фінансовому світі та еволюції генів (автор виділяє 6 таких рис), але ці процеси відбувалися в результаті різних чинників.
Вам сподобається, якщо: ви усвідомлюєте важливість грошей у житті людей та намагаєтеся дізнаватися про фінансові закони цього світу (навіть якщо у вас немає базової економічної освіти) на тлі багатотисячолітньої історії людства.
Вам не сподобається, якщо: вам важко зрозуміти, що таке «складний відсоток», ви не можете пояснити такі терміни, як «облігація», «вексель», «капітал» та «іпотека», ненавидите «товстопузих капіталістів та банкірів».
Головна причина прочитати: майбутнє без грошей малоймовірно, то ж годі опиратися очевидному факту: гроші становлять надважливу частину життя. І щоби розуміти, що відбувається у фінансовому полі вашої країни та світу загалом, варто опанувати основи.
Відгук опубліковано на порталі mind.ua

четвер, 1 березня 2018 р.

Читопис лютого 2018


📚 Прочитано - 14 книжок
З них:
10 - худ. літ.
4 - нон-фікшн
🐣дитячі - 2
Географія читання:
🇺🇦 Україна - 2
🇭🇲 Австралія - 1
🇺🇸 США - 6
🇬🇧Велика Британія - 4
🇷🇺 РФ - 1